Devon Truck 2018 Results

Devon Truck Show 2018 results

Best New Truck

1st – Pedro       Shaun Burton Transport         WU18 BVY

2nd – Simon     West Country Bulk                  WX18 XWB

3rd  – Carl         West County Bulk                   WX17 WWU

HC – Nigel       Shaun Burton Transport         WR17 SXD

HC – Stuart      Martin Oliver Transport          BU18 OFH

 

Tractor Units 1-4 years

1st – Rich         Aldridge Transport                  WX17 WTM

2nd – Jon          West Country Bulk                  WX17 WWV

3rd – Burch      Shaun Burton Transport         SB16 SBT

HC – Paul         West Country Bulk                  GJ66 PDX

HC – Laurie     West Country Bulk                  WD15 WFB

 

Tractor Units 4-10 years

1st –                 Shaun Burton Transport         WX13 VXF

2nd – Owen      Tom Nutt                                 TN10 NUT

3rd – Daren      Daren Wills                             DW63 DAF

HC – Carlos     West Country Bulk                  SK12 MVR

 

Tractor Units 10 years plus

1st– Ian             North Freight                          F12 NOR

2nd – Reggie    R & J Vanstone                        V80 RJV

3rd – Ryan        D & N Supercranes                  X3 DNF

 

 

 

 

Best Tipper Under 1 year

1st – Alan         Whites Haulage                      Y4 AEW

2nd– Rusty        Steve Wills                              V18 SWH

HC- Andrew     Harts Haulage                         Y3 HRT

 

Best Tipper 1-4 years

1st – Justin       Shaun Burton Transport         WU66 AXB

2nd – Lee          Shaun Burton Transport         WU65 NNZ

3rd – Lewis       W Rolls                                    WX66 AUZ

HC – Glyen      Maddox                                   WV16 VCG

HC – Max        Maen Karne                            YK17 VHL

 

Best Tipper over 4 years

1st – Brandon   Aldwicks                      B752 OJT

2nd – Tony        W Rolls                        WU63 OIR

3rd – L Walker  South West Crane       W22 SWG

 

Best Rigid

1st – Liam        Mayflower                  P300 MCT

2nd – Les          Martyn Baker              MB14 COW

3rd – Tod          M & D Plant Hire         T400 MDH

HC – Lashy       Parson                         V900 PAR

 

 

 

 

 

 

 

Best Crane

1st – Ryan        D & N Supercranes      X3 DNF

2nd – Jason     KRG                             SF67 WDM

3rd – G May     KRG                             LX67 LGW

HC – Gary        G Bulley                       YUY 183G

HC – Chris       KRG                             SN16 DKY

HC – Andy        KRG                             LK18 JJE

 

Best Recovery

1st – Mark        Reyland Car Sales       Y1 REY

2nd – Simon     Riverside Motors         G1 SDC

3rd – Simon      Riverside Motors         RM67 TOW

HC – David      BND Valley                  SK54 KRS

HC – Simon      Riverside Motors         RM16 TOW

 

Best Custom

1st – John         West Country Bulk      WX17 WWV

2nd – Carl         West Country Bulk      WX17 WWU

3rd– Daren        Daren Wills                 DW63 DAF

HC – Reggie    R & J Vanstone            V80 RJV

 

Owner Driver

1st – Owen       Tom Nutt                     TN10 NUT

2nd – Daren     Daren Wills                 DW63 DAF

3rd – Gavin       S & G Transport           WA57 CJZ

HC – Marc       Peacock Transport      FN14 HFT

 

 

 

Best Retro Pre 1999

1st – James      C J Voysey                    J100 CEN

2nd – Bran don Aldwick                        B572 OJT

3rd – Justin       Justin Warrior             E960 WCR

 

Best Vintage Pre 1977

1st – Peter        M Ways Transport      VDF 205J

2nd – Gary        G Bulley                       YUY 183G

3rd – Martan    Osbourne                    418 YUH

 

Light Commercials

1st – Derek       D & D Logic                 RX61 DYY

2nd – Pedro      HIR Bradford               S1 PED

3rd – Darren    T & D Express              DB11 OHP

HC – Rich         West Country Bulk      OY14 YOU

HC – Mark       Reyland Car Sales       Y1 REY

 

Light Commercials – Interiors

1st – Pedro       HIR Bradford               S1 PED

2nd – Darren    T & D Express              BD11 OHP

 

Standard Interior

1st – JP             Parsons                        T55 PAR

2nd – Lashy      Parsons                        V900 PAR

3rd – Wade      Randall Transport       RX61 COJ

HC – Owen      Tom Nutt                     TN10 NUT

 

 

 

Custom Interior

1st – Reggie     R & J Vanstone                        B80 RVJ

2nd – Butch      Shaun Burton Transport         SB16 SBT

3rd – Nige        Shaun Burton Transport         WR17 SXD

HC – Colin       MDR Transport                       CA11 MDR

 

Fleet

1st – Shaun Burton Transport

2nd – West Country Bulk

3rd – Aldridge

HC – Parsons